Potreban alat: stolarske stege, glodalica, šmirgl papir, olovka, makaze, lenjir, drvena štipaljka, čekić, konac
Potreban materijal: daska od mekog drveta, pak papir, selotejp, ekseri,
Na početku pravimo osnovu na kojoj će se nalalaziti ova umetnost od konca. Za ovo je pogodan bilo koji pločasti materijal. Mi smo koristili dasku debljine oko 2 cm od lakog drveta.
Čeonim spajanjem drveta dobili smo potrebnu površinu dimenzija 40×40
Šmirglanjem izravnajte površinu osnove. Otprilike granulacija šmirgl papira bi trebala da bude 100. Završna obrada ove osnove može da bude različita. Možete je lakirati ili ofarbati nekom tamnom bojom ako ćete da koristite beli konac… Mi smo odlučili da je ostavimo u ovakvom izvornom obliku.
Na samoj osnovi možete nacrtati šemu po kojoj ćete napraviti ovu sliku od konca ali te linije je teško kasnije obrisati pa predlažemo da šemu nacrtate na nekom papiru. Mi smo koristili običan pak papir za pakovanje. On je pogodan zbog velike dimenzije lista papira. Pak papir je obično savijen u rolnu, pogdedajte u našoj foto-priči pod nazivom kako izravnati papir kako da ispravite papir a da se ne stvore “talasi”.
Sada je na red došlo crtanje šeme. Mi ćemo Vam predstaviti samo jednu od ideja, kojih ima zaista veliki broj. Obično se koncem stvaraju različiti geometrijski oblici ali možete da napravite i konture neke slike pa da je ispunite isprepletanim koncem, dakle mašta je granica. U našem slučaju radiće se o više kvadrata jedanu u drugom. Najveći kvadrat će biti 2 cm uži od osnove. Od ivica kvadrata pak papira odmerite 2 cm i povucite linije paralelne sa ivicama, kao na slici.
Ponovite isto, podelite stranice na jednake delove, označite one tačke koje se nalaze na sredini svake od stranica, spojite te tačke i dobijate još manji kvadrat unutar prethodna dva. Verovatno će Vam se desiti da dužina nekih od stranica nije deljiva sa celim brojem. Nije važno. Neki kvadrati će imati tačke na rastojanju 10mm a neki na 9mm ili slično. Ono što je važno je da rastojanje bude isto između tačaka i da postoji tačka na sredini svake stranice.
Zbog estetike bi bilo dobro da svaki ekser bude ukucan do iste dubine. Za to će Vam biti potreban neki šablon. Mi smo uzeli jednu drvenu štipaljku. Ekser uhvatite štipaljkom tako da se glava eksera poravna sa ivicom štipaljke. Ovaj sistem smo koristili u foto-priči pod nazivom kako ukucati ekser a ne udariti prst 2
Postavite vrh eksera u tačku na liniji i čekićem ukucajte ekser do debljine štipaljke, kao na slici.
Konac. Za ovo nije pogodan suviše tanak konac. Možete koristiti vunu za pletenje ali je možda najpodesniji konac koji se koristi za heklanje. Ovaj konac ćete sigurno naći u zalihama kod svojih majki kod žena a naročito devojaka nemojte ni da pokušavate da tražite ovakav konac jer heklanje je nekada bilo popularno a sada je potpuno izašlo iz mode.