Svaka domaćica, a poneki i domaćin, je u posedu određenog broja igala za šivenje. Retko se koriste ali kada zatrebaju, nema zamene. Neretko, upravo u tim trenucima, ne mogu da se nađu igle kao da su u zemlju propale.
Potreban alat: Makaze, kombinovani lenjir, skalpel, šubler, lenjir, olovka
Potreban materijal: Filc, karton, platno, lepak za drvo i tekstil
Ako igle držite u ovom neobičnom jastučetu, bićete pošteđeni ove nevolje. Ideja je da se jastuče za igle napravi u obliku male knjige. Sve igle bi bile razvrstane po „stranicama“
Za stranice ove knjige pogodno je korisiti filc. U prodaji se mogu naći raznih boja i dimenzija. Za ovu priliku je odabran plavi filc dimenzija 20×15 cm.
Svaki komad presavite još jednom i presecite opet. Na ovaj način ste prvobitan filc podelili na četiri dela.
Na redu je pravljenje korica knjige. Ovde ćemo, u potpunosti slediti tehniku koja je opisana u jednoj od ranijih foto priča pod nazivom Povezivanje knjige – koričenje. Veličina stranica, koje smo napravili, odrediće i dimenzije za korice. Kombinovanim lenjirom izmerite širinu stranice, kao na slici, i dodajte na tu vrednost 5mm.
Na ovaj način ste dobili visinu i širinu korica. Treba da napravite dva komada, prednja i zadnja korica. Za izradu korica knjige se koristi tvrda lepenka. Za ovaj projekat možete koristiti karton od nekog starog kalendara ili nešto slično. Najefikasniji način sečenja ovako debelog kartona je uz pomoć skalpela.
Za dobijanje dimenzija trećeg dela korica potrebno je da stranice od filca stavite između dva kartona korica, koje ste isekli i izmerite debljinu svega toga. Prilikom merenja šublerom, nemojte previše da stisnete stranice filca, jer treba imati na umu da će u njega biti zabodene igle koje će povećati debljinu knjige. Dakle, na ovaj način ste dobili širinu trećeg dela, odnosno leđa knige. Visina je ista kao i visina dva, prethodno isečena dela.
Kada se lepak osušio i karton i platno dobro zalepili, prelazi se na sledeći korak. Na platnu, oko kartona povucite liniju na rastojanju od 15mm od ivice kartona.
Na ovaj način ste već napravili korice. Zbog estetike, prilepite komad platna sa unutrašnje strane korica. Dimenzije su za 5mm manje sa svake strane nego dimenzije korica.
Ovim je pravljenje jastučeta za igle privedeno kraju. Neophodno je još spojiti stranice sa koricama. Za ovo smo koristili lepak za teksil. Ovaj lepak se odlikuje elastičnošću što je korisna osobina kod listanja stranica. Ukoliko nemate ovaj lepak možete koristiti i lepak za drvo.
Na srednji deo, odnosno leđa knjige, nanesite tanak sloj lepka za tekstil. Preporuka je da se ovaj lepak nanese na obe lepljene površine, malo sačeka pa tek onda spoje površine. Tako da je potrebno i na „stranice“ naneti tanak sloj lepka.
Da bi se stranice postavile na pravo mesto i držale u tom položaju dok lepak ne očvrsne, potrebno je poslužiti se maštom. Ovde smo koristili metalne žice za ražnjiće koji smo fiksirali tegovima na krajevima.
I to je to. Sada ćete uvek znati gde Vam se nalaze igle za šivenje. Praktičnost ovog jastučeta se ogleda u tome da igle možete klasifikovati po stranama.