Burme se obično nose na prstu. Ponekada, zbog vrste posla i sl. potrebno ih je odložiti na neko sigurno mesto. Evo kako da napravite jednu neobičnu kutijicu za burme.
Potreban alat: Šmirgl papir, ručna kružna testera, stolarske stege, bušilica, kombinovani lenjir, olovka, šilo, četkica
Potreban materijal: Drvena letvica, aluminijumska cev, lak za drvo
Za izradu ove kutijice koristite komade drveta koji su Vam preostali od prethodnih projekata. Bilo bi dobro da koristite tvrdo drvo ili drvo koje ima istaknute šare. U ovom slučaju korišćena je letvica tvrdog drveta širine 6cm i debljine 2cm.
Na početku uradite inicijalno šmirglanje sa šmirgl papirom granulacije 100. Površina letvice je ravna i ovo šmirglanje se radi u cilju odstranjivanja nečistoća sa površine. Ovo ne mora biti naročito detaljno obzirom da će u ovom projektu, kasnije, biti dosta šmirglanja.
Koristeći ručnu kružnu testeru sa dodatkom pod pravim uglom. isečemo drvenu letvicu na tri dela.
Komadi drveta trebaju da imaju kvadratni oblik dimenzija 6×6 cm. Pošto je ideja da kutijica bude u obliku kocke dimenzija 6x6x6cm.
Sva tri drvena dela stavite jedan na drugi i čvrsto fiksirajte stolarskim stegama. Iz estetskih razloga sva tri segmenta su, međusobno zarotirana za 90 stepeni, kao na slici.
Sada predstoji deo sa šmirglanjem. Prvo proverite koliko se dimenzije segmenata međusobno razlikuju. Ako su značajna počnite sa šmirgl papirom granulacije 80 ili grublje. Grubim šmirglom obradite sve stranice tako da izjednačite dimenzije svih segmenata. Nakon toga pređite površinu sa finijom šmirglom granulacije 120 kako bi odstranili riseve koje je napravila gruba šmirgla. Stranice kocke moraju biti potpuno ravne, kao na slici.
U odnosu na dimenzije cevčice biramo i pračnik burgije, isto 1cm
U jednom od ćoškova označite tačku koja je od ivica udaljena 1.2cm. Kroz označeno mesto probušite, istovremeno, sva tri segmenta. Rupa kroz sva tri segmenta mora biti izbušena vertikalno. Ukoliko posedujete stubnu bušilicu ovo će biti jednostavan posao. Ukoliko, rupu bušite „iz ruke“ posebno obratite pažnju na ovaj deo.
Nakon ovoga možete da skinete stolarske stege i da razdvojite segmente. U ovoj fazi bi bilo dobro da, na neki način, označite redosled segmenata kako su stajali za vreme šmirglanja i bušenja rupe. Isti taj raspored segmenti moraju imati i u kocki.
Na dva segmenta, nasuprot izbušenim rupama uz pomoć kombinovanog lenjira, označite tačku koja je od ivica udaljena 2.2 cm.
Na obeleženoj tački, šilom označite mesto bušenja. Mala rupa, označena šilom će sprečiti burgiju da „sklizne“ sa obeleženog mesta.
To treba da izgleda, otprilike kao na slici. Treći segment nema udubljenje i on će služiti kao poklopac.
Sada sledi dodatno šmirglanje površina koje ranije nisu obrađene. Dok su segmenti bili spojeni stolarskim stegama izvršeno je šmirglanje bočnih stranica. Sada ošmirglajte veće stranice šmirgl papirom granulacije 120 i na taj način su segmenti spremni za lakiranje.
Na stol postavite nekoliko rajsnegli tako što ćete vrh okrenuti na gore. Na njih ćete nasloniti segment koji lakirate.
Najpre izlakirajte donju površinu i nju naslonite na pripremljene rajsnegle, a zatim izlakirajte i ostale površine. Ukoliko imate lak za drvo u spreju ovaj posao je krajnje lak. Ukoliko ne koristite malu četkicu.
Ako koristite lak za drvo na nitro bazi sušenje „na dodir“ će biti vrlo brzo. Ipak, ostavite lak da se suši 24 časa kako bi potpuno očvrsnuo.
Potrebno je da lak potpuno očvrsne zato što ponovo sledi šmirglanje. Sada sa mnogo finijom šmirglom granulacije 180. Ovde ne treba previše „zapinjati“. Svrha ovog šmirglanja je da se izravna površina i odstrane „nakostrešena“ vlakna drveta.
Čemu služi šmirglanje laka? Kada nanesete lak na površinu drveta on prati liniju površine, kao na gornjoj slici. Površina laka ima identične krivine kao i površina drveta. Šmirglanjem se poravnava površina laka. Lak popunjava pore i udubine na površini drveta a istovremeno formira ravnu površinu za sledeći sloj laka. Svakim sledećim šmirglanjem i nanošenjem novog sloja laka površina postaje sve ravnija i ravnija.
Sledi ponovo lakiranje, sušenje, šmirglanje. Ovaj postupak ponovite 3 puta. Što više puta ponovite ovu proceduru površina drveta će biti sve „staklastija“ i prijatnija na dodir. Ipak, treba imati mere u tome jer se sa svakim novim lakiranjem gubi osećaj drveta, što nije cilj.
Šestarom na filcu napravite kružnicu istog prečnika kao i udubljenje u segmentu. Po iscrtanoj liniji, makazama, isecite krug.
Nanesite tanak sloj lepka na dno udubljenja i
Sada sve segmente treba spojiti. Za tu svrhu poslužiće aluminijumska cev prečnika 1cm, Izmerite visinu sva tri segmenta
I uvucite u cev u rupu na segmentu, kao na slici. Sav lepak koji se pojavi kao višak obrišite papirom ili krpom. Mnogo je lakše odstraniti lepak sada dok je u tečnom stanju nego kada očvrsne.