Kablovski spojni pribor služi za pouzdano međusobno nastavljanje provodnika kao i spajanje provodnika sa drugim električnim elementima. Prevashodno su namenjeni za licnaste provodnike. Kako ima mnogo različitih elementata tako ima i veći broj vrsta kablovskog pribora. Naravno, velik broj vrsta spojnog pribora zahteva i različite alate kojima se oni montiraju. O svemu ovome u nastavku posta.
Prva podela kojom se sav spojni pribor deli na dve grupe su izolovani i neizolovani spojni pribor. U većini slučajeva ćete koristiti izolovani spojni pribor, naročito je popularan kod spajanja provodnika u automobilskoj industriji. Prepoznatljiv je po izolujućem plastičnom plaštu koji prekriva spoj izolacije provodnika sa elementom spojnog pribora. U nekim slučajevima gde nema dovoljno mesta za montiranje ovakvih elementa (utikač, sijalično grlo…) koriste se neizolovani spojni pribor.
Kod izolovanog kablovskog pribora primetićete da izolovani deo može da se pojavi u različitim bojama. Ova boja označava za koje poprečne preseke provodnika je kablovski pribor namenjen. Kablovski pribor koji je obojen crvenom bojom namenjen je provodnicima koji imaju površinu poprečnog preseka 1.5mm2 , plavom bojom je označen pribor za provodnike preseka 2.5mm2 i žutom bojom za presek 6mm2
Zbog čega se postavljaju hilzne na licnaste provodnike? Uzmimo, naprimer, rednu stezaljku ili popularnije nazvana luster klema. Spoj provodnika i ove stezaljke se ostvaruje pomoću šrafa. Da bi kontakt bio bolji, šraf mora jako da se stegne. Usled toga dolazi do oštećenja licnastog provodnika, presečenja nekih licni i slično, u krajnjem slučaju nisu sve licne u kontaktu sa šrafom. Ovo dovodi upravo do suprotnog od onoga što smo hteli. Dobili smo loš spoj. Ovaj loš spoj se greje i često je uzrok izbijanja požara. Hilzna efikasno rešava ovaj problem. Istovrmeno sve licne drži objedinjene sprečava presecanje neke od njih i daje odličan kontakt sa šrafom. U slučaju hilzne šraf možete izuzetno jako da stegnete bez brige od oštećenja provodnika. Generalno, ovo je glavna funkcija svih vrsta kablovskog spojnog pribora.
Jedna vrsta kablovskog spojnog pribora je naročito česta i ima široku primenu, to su kablovske stopice. Često se nazivaju i buksne ili ženske buksne. Ovo je možda i najčešći način povezivanja provodnika na električne uređaje. Možete ih sresti u bojlerima, TA pećima, automobilima… Irađuju se kao izolovane i neizolovana ali ćete u praksi mnogo češće sresti ove neizolovane. Proizvode se u različitim veličinama kako za različite preseke provodnika tako i prema veličini stope kojom ostvaruju kontakt. Najčešće se koriste buksne žute boje, gde u leguri dominira bakar ali se proizvode i čelične buksne koje se koriste na vlažnim mestima kao što je bojler.
Na kraju da pomenemo još jedan koristan spojni pribor, spojne izolovane čaure. One služe za spajanje dva licnasta provodnika. Već smo pokazali u postu pod nazivom kako pravilno spojiti dva licnasta provodnika kako to možete da uradite uz pomoć lemilice. Uz pomoć spojne izolovane čaure to možete uraditi mnogo brže i lakše.
Da bi postavili kablovski spojni pribor na provodnik od alata će Vam trebati neki za blankiranje provodnika. Prilikom pripreme ovog posta mi smo koristili dobri stari skalpel. I trebaće Vam posebna klešta za pričvrščivanje spojnog pribora, odnosno prese za postavljanje spojnog pribora. Ovih klešta postoji jako veliki broj koji se razlikuju po proizvođaču, načinu stezanja, veličini i sl. Cena ima značajno varira od onih profesionalnih koja su zaista skupa i njihova nabavka za hobi poslove uopšte nije isplativa, do onih pristupačnih pogodnih za uradi sam majstore.
Da bi postavili neizolovanu hilznu na provodnik neophodno je blankirati provodnik u dužini koja je identična dužini same hilzne.
Neizolovana buksna ima dva para limova kojima se fiksira provodnik. Provodnik se blankira u dužini od 5 milimetara što je širina para limova koji su bliže buksni. Ovaj par limova će ostvariti električni spoj provodnika i buksne. Drugi par limova se obmotava oko izolacije i dodatno fiksira provodnik.
Ovi plastični dodaci nisu tako česti u prodaji i mnogo češći način izolovanja je pomoću termoskupljajućeg bužira. Nakon presovanja buksne, termobužir, odgovarajućeg prečnika, se navuče preko buksne i laganim zagrejavanjem fenom sa vrućim vazduhom ili plamenom upaljača, termobužir se skupi i učvrsti na buksni. U nedostatku termobužira, buksnu, možete izolovati i običnom izolir trakom.
Mnogo, mehanički, čvršći spoj provodnika dobija se korišćenjem izolovane spojne čaure. Na ovaj način se veoma lako spajaju dva licnasta provodnika. Sa jedne strane čaure se postavi jedan blankiran provodnik i sa druge strane drugi blankiran provodnik. Presovanje se izvodi na dva mesta. I to je to. Kod ovakve vrste spoja dva provodnika nije potrebno dodatno izolovanje spoja.