Sve češće se delovi pojedinih aparata, uređaja, automobila ili motorcikala izradjuju od plastičnih materjala. Kao i metalne delove i ove plastične je potrebno posle određenog vremena ili nakon oštećenja ponovo prefarbati. Takođe pored delova koje nabavljamo gotove tu je i sve više plastičnih delova koje uradi-sam majstori samostalno proizvode na svojim 3D štampačima. Svim pomenutim plastičnim delovima, u koliko želimo da izgledaju dobro, i da svojim izgledom doprinesu boljem izgledu našeg automobila, motocikla, uredjaja ili kao završna obrada 3D štampanih delova potrebno je farbanje.
Potreban alat:
Potreban materijal: šmirgl papir, prajmer za plastiku, špric git u spreju, boja
U ovoj foto priči pripremićemo za farbanje i ofarbati jedan plastičan deo (PLA) koji je odštampan na 3D štampaču. Na prvoj slici se vidi da stranice plastičnog dela nisu idealno ravne i potrebno ih je poravnati pre farbanja. Ravnanje stranica započećemo šmirgl papirom granulacije 150. Potrudite se da što je moguće bolje ošmirglate sve neravnine. Šmirglanje vršite kružnim pokretima. Trudite se da šmirglate što širim pokretima jer šmirglanje na jednom mestu može dovesti do pravljenja novih neravnina. Kada ste zadovoljni rezultatima, vodom dobro isperite svu prašinu sa plastičnog dela i krpom osušite deo.
Kada se prajmer osušio nanesite špric git. On služi da popuni najsitnije neravnine koje su ostale posle šmirglanja. Špric git, ukoliko nemate pištolj za nanošenje, možete kupiti u spreju. Nanesite ravnomerno na celu površinu. Nemojte nanositi debeo sloj već u koliko bude potrebno, nakon šmirglanja možete ovo ponoviti na mestima gde bude potrebno. Ostavite da se dobro osuši.
Kada ste izravnali sve neravnine ponovo operite vodom plastični deo i dobro ga osušite suvom krpom. U koliko sada primetite još neka udubljenja ponovite postupak prskanja špric gita i šmirglanja šmirglom granulacije 220. Kada ste zadovoljni rezultatima, možete preći na šmirglanje šmirglom granulacije 400, a nakon toga i 600.
Nakon završene obrade sledi farbanje. Farbanje se vrši sprejem ili pištoljem, odgovarajućom bojom, sa razdaljine od oko 30cm pokretima levo-desno, gore-dole. Potrebno je dosta pokreta dok boja ne počne da postaje sve intenzivnija na predmetu, ali nemojte pokušavati da ubrzate proces time što ćete približiti sprej predmetu jer će se odmah desiti da se boja neravnomerno nagomila na jednom mestu i pokvari Vam sav trud oko šmirglanja. U slučaju da se i to desi, ponovo prešmirglajte predmet i farbajte ispočetka. Sami morate oceniti kada je taj trenutak kada ste naneli dovoljno boje da je predmet ofarban. Ako nastavite nanošenje mogu se pojaviti kapljice boje i tako pokvariti izgled predmeta. Zbog toga držite se rastojanja i lagano nanosite sloj po sloj.