Svi neobični i lepi ukrasi u vašem domu svakako privlače pažnju i njihove vlasnike čine ponosnim. Nekada je gotovo nemoguće spojiti prirodu sa simbolima naučnog i tehnološkog napretka čoveka. Upravo u ovom ukrasu imate baš to.
Potreban alat: Skalpel, sečice, špic klešta, stega, bonsek, glodalica, brusilica, lenjir, olovka, šubler
Potreban materijal: Žica, izolir-traka, lak za drvo, epoksi lepak
Za pravljenje interesantne dekoracije u obliku drveta potrebno Vam je nekoliko stvarčica za početak. Osnovni materijal za pravljenje ovog neobičnog drveta je žica. Može da bude aluminijumska ili bakarna zavisno koje boje želite da bude drvo. Za ovu priliku možete u prodavnici kupiti namensku žicu ali možete i da iskoristite licnasti provodnik, kao u našem slučaju. Pored toga će Vam trebati nekoliko komada alata.
Ukoliko koristite licnasti provodnik prvo što treba da uradite je da odstranite izolaciju, odnosno da oslobodite žice koje će Vam kasnije trebati.
Isecite ogoljenje provodnike na dužinu od oko 25 cm i raspletite licne. Dužina zavisi planirane visine drveta.
Žica koju smo mi koristili je prečnika 1 mm i upotrebili smo 56 žica-licni. Što više imate žica, drvo će biti „razgranatije“ a deblo deblje. Kada raspletete sve žice one će biti prilino neravne i to se mora ispraviti.
To možete uraditi na dva načina. Rastezanjem žice ona će se ispraviti ili možete je prevući preko ivice stola, kao na slici. Na oba načina dobijate ravnu žicu.
Skupite žicu u snop i jedan njen kraj fiksirajte u stegu. Kleštima uhvatite snop na rastojanju od oko 8cm od fiksiranog kraja i uvrnite snop nekoliko puta. Napravili ste deblo Vašeg drveta.
Sada počinjemo da pravimo krošnju. Osnovu krošnje će činiti tri grane koje idu iz debla. Žice podelite na tri dela. U svakom delu može da bude podjednak broj žica ali nije obavezno.
Uvrtanjem spojite dva snopa. Snopove birajte tako da pripadaju različitim grupama (misli se na početne tri grupe). Isto to uradite sa drugim i trećim snopom.
Iz svake od tri osnovne grane drvo se grana na po dve nove grane. To ćete uraditi na isti način kao osnovne grane, samo što ćete ovde žice podeliti na dve grupe a svaku grupu na po dva snopa.
Ni jedno drvo nije simetrično pa ne mora ni Vaše da bude. Grane ne moraju samo na ovaj način da se razvijaju. U toku uvijanja možete da izbacite jednu licnu- žicu i nastavite da uvijate ostale. Na taj način dobijate paralelne grane.
Ovaj proces ponavljajte dok se na kraju grane ne završe sa jednom žicom. Skratite višak žice i uz pomoć klešta na vrhu napravite male kukice.
Na kraju treba da oblikujete krošnju. To ćete uraditi savijanjem i ukrštanjem grana kako bi vaše drvo što više ličilo na ono pravo.
Kada izvadite stablo iz stege na kraju će biti spljošteno. Taj deo treba odstraniti odnosno poravnati. Izolir trakom oblepite stablo na nekih 1 cm od kraja.
A zatim bonsekom odsecite višak. U našem slučaju drvo će „rasti“ iz drvenog postolja. Postoji mogućnost da od žice napravite koren na sličan način kao i krošnju a zatim taj koren zalepite na neki kamen ili opletete koren oko kamena… zavisi od Vaše kreativnosti.
Kao što smo rekli ima više varijanti na koji možete napraviti osnovu drveta. Mi smo iskoristili ostatke iz jednog drugog projekta pod nazivom saksija od šperploče. Komad šperploče smo išmirglali
A širinu rupe koju treba izbušiti smo dobili merenjem prečnika stabla uz pomoć šublera.
Na burgiji, uz pomoć izolir trake, označite mesto do kojeg ćete bušiti. Ono će ograničiti dubinu bušenja
Potrudite se da izbušite rupu pod pravim uglom u odnosu na površinu šperploče kako bi drvo bilo pod pravim uglom u odnosu na ploču.
I na kraju u rupu postavite malo epoksi lepka a zatim postavite žičano drvo.